Tårer og grin til premieren på We need you
11-04-2011 | Kultur og sport
Martin Ramsgård Foto: Tarek Abdol-Hamid, borgerfotograf
Vollsmose Kulturhus blev nærmest forvandlet til en Oscarfest med rød løber, takketaler samt en fyldt og feststemt sal, da der mandag 4. april var premiere på de fire dokumentarfilm i ’We Need You’-projektet - lavet af fire unge fra Vollsmose.
Borgerfotograf Tarek Abdol-Hamid var blandt de omkring 200, som var mødt frem i kulturhuset, og som kom hele følelsesregisteret igennem. Der var både tårer, latterbrøl, undren og aha-oplevelser, mens filmene kørte over lærredet.
De fire filmskabere - Ayat Al-Badri, Alaa Abdol-Hamid, Sally Issaoui og Feteh Warrich - har gennem de seneste måneder lavet hver deres meget personlige film i samarbejde med Odense Filmværksted. Filmene, der varer omkring otte minutter hver, giver på hver sin måde et unikt indblik i, hvordan det er at leve og være ung i Vollsmose.
Og de fire blev behørigt hyldet sammen med alle de filmarbejdere og musikere, der har været involveret i filmene. Filmprojektet er lavet som et samarbejde mellem Odense Filmværksted og Vollsmose Kulturhus, og det er støttet økonomisk med midler fra Helhedsplanen for Vollsmose

Skriv din mening
Magisk aften i stjernernes tegn...
Indsat d. 14 april 2011 kl. 10:02 af Christine Bruun Hybschmann Endnu engang tak for en magisk aften i stjernernes tegn! Og tak for alle smukke ord og billeder :) |