Politi skal være mere synligt i udsatte boligområder
17-11-2011 | At bo i Danmark
Et bredt flertal i Folketinget blev i går enige om at tildele dansk politi en endnu større pengepose over de næste fire år, end hvad der oprindeligt var lagt op til.
Med en ny økonomisk flerårsaftale mellem regeringen og VKO får politiet og anklagemyndigheden yderligere 270 mio. kroner frem til 2015. De ekstra penge skal blandt andet styrke politiets indsats i de udsatte boligområder og over for bander.
Men også indbrudsindsatsen får et løft - der bliver afsat 59 mio. kroner næste år stigende til 84 mio. kroner i 2015 til blandt andet at etablere en tværgående indbrudsenhed.
Justitsminister Morten Bødskov ( S) understreger, at der med den nye aftale er lagt op til, at pengene skal bruges bedre i dansk politi.
-Der er problemer i de udsatte boligområder, og vi afsætter nu mere end 240 mio. kroner til området. Vi skaber rammerne og sætter pejlemærkerne, men det er op til politiet lokalt at træffe beslutninger om, hvordan indsatsen bedst tilrettelægges. Det ligger klart i aftalen, at politiet skal være synligt derude, for det skaber en tryghed for beboerne, siger ministeren.
Fra Vollsmoses lokale politistation hilses aftalen velkommen. Men konkret hvordan det vil vise sig i Vollsmose, kan man endnu ikke sige.
- Forliget er så nyt, men vi glæder os til at se, hvilke nye muligheder det giver os i vores arbejde, fortæller Per Franch, leder af nærpolitistationen, til vollsmose.dk.

Skriv din mening
Der er ingen kommentarer endnu.
|