21-02-2012 | At bo i Danmark | Kultur og sport | Rundt i Vollsmose
Det er forskelligt, hvor mange der dyrker idræt i landets udsatte boligområder. Det viser en undersøgelse, som Center for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund har gennemført i samarbejde med rådgivningsfirmaet Bascon. I Vollsmose i Odense, Gellerup i Aarhus og Aldersrogade i København dyrker mellem 61 og 56 procent af de voksne beboere idræt eller motion, mens det kun er 37 procent i Sundparken i Horsens og 43 procent i Stengårdsvej i Esbjerg. Grunden til forskellene skal findes i, hvilken slags idræt og hvilke aktiviteter foreningerne kan tilbyde, skriver Center for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund
Det er et af resultaterne fra en undersøgelse baseret på svar fra 3.400 børn, unge og voksne i seks udsatte boligområder.
Undersøgelsen viser, at der er store forskelle på idrætsaktiviteterne i de udsatte boligområder, og ikke mindst på hvem der dyrker idræt, og hvor mange der dyrker idræt. For eksempel dyrker rigtig mange mænd idræt i foreninger, mens kvindernes idrætsdeltagelse ligger meget lavt.
Det særligt interessante er, at boligområdets disponering og udearealernes kvalitet har stor betydning, og at faciliteter og aktiviteter, der er tilpasset målgruppen, har langt større søgning. Set fra den vinkel er der et betydeligt potentiale for fortsat udvikling.
Det afkræftes i undersøgelsen, at der dyrkes væsentligt mindre idræt i de udsatte boligområder end gennemsnittet. 54 procent af de voksne i udsatte boligområder er aktive, hvilket er tæt på landsgennemsnittet på 56 procent. Den høje idrætsaktivitet skyldes, at der grundlæggende er gode muligheder for at dyrke idræt i de udsatte boligområder på grund af mange idrætsfaciliteter i nogle af områderne. Dette er dog samtidig forklaringen på de store forskelle i idrætsdeltagelsen.
Selvom der er mange voksne, der dyrker idræt i de udsatte boligområder, dyrkes der meget mindre idræt i foreninger, end der gør i gennemsnit i Danmark. I de udsatte boligområder er der således lige så mange voksne, der dyrker idræt i fitnesscentre som i foreningsregi.
Undersøgelsen peger på en nødvendig indsats for flere forskellige slags idrætsfaciliteter, aktivitetstilbud og udvikling af foreningslivet, hvis de udsatte boligområders beboere skal nå op på landsgennemsnittets niveau af idrætsdeltagelse.
Undersøgelsen er igangsat af Kulturministeriet og Social- og Integrationsministeriet på baggrund af Breddeidrætsudvalgets rapport "Idræt for alle" i 2009. Undersøgelsen er støttet af Lokale- og Anlægsfonden, Landsbyggefonden og Bikubenfonden.