Galleri: Multikulturel jul i Pantheonsgade
05-01-2012 | At bo i Danmark
Seks nationaliteter var repræsenteret, Vollsmose var især repræsenteret, og en international menu blev stillet på bordet juleaften i Christine Bruun Hybschmanns schweiziske kærestes lejlighed i Odense C.
For flere af gæsterne, der havde rødder i Palæstina, Irak, Iran og Pakistan, var det den første rigtige, ’danske’ jul, de oplevede.
Festen begyndte med julegudstjeneste i Domkirken, inden den fortsatte på fjerde sal over byens tage i Patheonsgade. Her havde hver gæst medbragt en ret fra deres hjemland – blandt andet and og risretter. Senere stod den selvfølgelig på (arabisk) dans om juletræet, gaveudpakning og god hygge, som det nu hører sig til.
Selskabet bestod af Fateh og hans søskende Elias Ismael og Nina fra Pakistan, Sally fra Palæstina, Ayat og Dana fra Irak samt Behzad fra Iran – foruden Christine Bruun Hybschmann, hendes schweiziske kæreste, Fabrice, og hans to børn, Sebastian og Lea. Altså 11 i alt. Børnene mente, at det var den bedste juleaften, de nogensinde havde haft.

Skriv din mening
Der er ingen kommentarer endnu.
|