
Egon Jensen, daglig leder
Tirsdag den 15. februar overrækker TrygFonden en donation på næsten 1,2 millioner kr. til foreningen Vollsmoses Mælkebøtter. Det sker ved en lille reception kl. 14.00 på Vollsmose Bibliotek. Foreningen Vollsmoses Mælkebøtter står for lektiehjælp og støtte under uddannelse - først og fremmest til fremmedsprogede børn, unge og voksne.
En uvurderlig hjælp
- Vi er meget, meget glade for, at TrygFonden kommer os til hjælp, siger den daglige leder af tilbuddet om lektiehjælp og støtte til studier, Egon Jensen. Dette her betyder ikke alene, at vi kan fortsætte de næste to år med at give vores tilbud om hjælp til lektier og studier, som i de sidste par år har været i en eksplosiv vækst fra ca. 300 besøg i 2007 til nu op over 2000 besøg om året. Det betyder også, at vi kan komme i gang med et mere formaliseret samarbejde med en række uddannelsesinstitutioner, så vi kan være med til at mindske frafaldet fra uddannelserne.
’Studiestøtten’ – en ny udviklingsmulighed
- Det er helt fantastisk, at vi har fået denne gave fra TrygFonden,” siger Egon Jensen.
- Ud over de aktiviteter, vi allerede driver, kan vi nu komme i gang med et udviklingsarbejde, vi kalder Studiestøtten. Vores erfaringer viser, at mange af de unge og voksne, der kommer her, bl.a. har det problem, at selvom de taler et ganske udmærket hverdagsdansk, bliver det meget, meget svært for dem, når de møder det akademiske dansk, som faktisk alle uddannelser betjener sig af i dag. Derfor vil vi nu indbyde en række uddannelsessteder til at sende os unge, der står i fare for at droppe ud. Derved kan vi lave et målrettet forløb for dem – et forløb der sætter ind der, hvor de selv synes, at skoen trykker samt får givet dem noget af det fagsprog, som de mangler.
Noget for noget
Studiestøtteprogrammet kommer til at omfatte et ”noget for noget” princip, sådan at forstå at de studerende, der er tilknyttet programmet – f.eks. benyttes tilbuddet allerede af mange pædagogstuderende – skal komme med en modydelse i form af, at for hver 3 timer, de har modtaget hjælp, skylder 1 times lektiehjælp til folkeskoleeleverne.