Det bedste fra årtiers børnebøger
27-09-2011 | Rundt i Vollsmose
Det er simpelthen det bedste af det bedst inden for danske illustrerede børnebøger, der kan ses i Vollsmose Kulturhus i den kommende tid. Den flotte og seværdig udstilling er blevet udvalgt og sammensat af Statens Kunstråds Litteraturudvalg og skal verden rundt, men inden da kan udstillingen altså ses i Kulturhuset fra d. 4. oktober – 18. november.
Blandt kunstnerne finder man kendte og elskede tegnere som Ib Spang Olsen og Hanne Hastrup (Cirkelines mor), samt yngre, nutidige kunstnere som Jakob Strid og Anders Morgenthaler, der også er kendte for deres satiriske tegneserier.
De 30 udvalgte værker skal ses som en række nedslag, dvs. værker der spiller en særlig rolle, og som vurderes også at ville gøre det fremover. Det primære kriterium for at komme med på udstillingen er det grafiske udtryk, men samspillet med historierne har også været et væsentligt parameter. Desuden er der blevet set på, hvordan værkerne supplerer og klæder hinanden; kvaliteten i illustrationerne skal stemme overens, så helhedsindtrykket bliver harmonisk.
Det ældste værk på udstillingen er Arne Ungermanns Okker gokker gummiklokker og andre børnerim fra 1943 med tekst af Jens Sigsgaard og de nyeste er en række bøger fra 2009.
Tid: 4. okt. – 18. nov. 2011 i åbningstiden
Sted: Vollsmose Kulturhus
Fri entré

Skriv din mening
Der er ingen kommentarer endnu.
|