Almene boliger får milliarder i ny boligaftale
14-11-2011 | At bo i Danmark
De almene boliger i Danmark får et renoveringsløft i de kommende år. Regeringen har indgået et nyt, bredt forlig med alle partierne i Folketinget – på nær Enhedslisten – om at fremrykke investeringer for 5,5 milliarder kroner, der skal gå til renovering af de almene boliger.
- Jeg er rigtig godt tilfreds med, at vi er blevet enige om en boligaftale, der vil give de almene boliger et tiltrængt løft og samtidig skaber masser af job i en krisetid. Vi forventer, at fremrykningen af de mange milliarder vil give cirka 5000 nye job i løbet af 2012 og 2013, siger boligminister Carsten Hansen (S).
De ekstra midler kommer fra Landsbyggefonden, som administrerer penge fra boligafdelinger i den almene sektor. Med den nye aftale vil der være 10,6 milliarder kroner til investeringer allerede i år – og 2,6 milliarder kroner i 2012, skriver Ritzau.
- Det er en meget god boligaftale, som regeringen og oppositionen har indgået. Og hvad er afgørende vigtig, så er det en historisk bred politisk aftale. Det betyder, at vi nu får arbejdsro og tryghed for, at vi har et langt perspektiv på arbejdet med at udvikle de almene boligområder og forebygge, at de udvikler sig negativt. Fuld kredit til både boligminister Carsten Hansen og regeringen samt til oppositionen for at finde sammen i så vigtigt et spørgsmål, siger Bent Madsen, administrerende direktør i BL - Danmarks Almene Boliger.

Skriv din mening
Der er ingen kommentarer endnu.
|